Broniewskiego 4 lok. 55

87-100 Toruń

Wybór kominka

Strona główna » Warto wiedzieć » Wybór kominka

 

Krok 1 
Właściwy komin Komin to motor każdego kominka, z zatem najważniejszy warunek przytulnych wieczorów przy blasku płomieni. Jednakże jeśli budynek, w którym mieszkasz, nie ma odpowiedniego komina, są różne możliwości, by w drodze modernizacji ten problem rozwiązać.

Krok 2 
Kontakt z kominiarzem Pamiętaj, że kominek to urządzenie wymagające pozwoleń i odpowiednich dokumentów dopuszczających do użytkowania. Dlatego po zamontowaniu kominka, należy przed pierwszym włączeniem, skontaktować się z kominiarzem, który wykona tzw. odbiór kominka.

Krok 3
Wybór odpowiedniej mocy kominka Piece różnią się nie tylko wyglądem i konstrukcją, lecz również tak zwaną mocą nominalną, która odgrywa ważną rolę w doborze pieca. Moc nominalna to najwyższa stała moc osiągana w ciągłym trybie pracy kominka. Poprzez dobór odpowiedniej nominalnej mocy cieplnej zapobiegasz przeciążeniu swojego kominka lub z drugiej strony nieprzyjemnemu przegrzaniu pomieszczeń. Dobór mocy adekwatny do ogrzewanych pomieszczeń zapewni najlepszą dla zdrowia temperaturę w Twoim wnętrzu. Należy przy tym pamiętać, iż zapotrzebowanie na ciepło nie jest uzależnione od łącznej powierzchni budynku, ale przede wszystkim od powierzchni pomieszczenia, w którym kominek będzie zamontowany. Dla budynków budowanych przed laty obowiązuje zasada: 1 kW na 10m² powierzchni. Zapotrzebowanie energetyczne nowszych budynków oraz domów energooszczędnych i pasywnych jest natomiast o wiele niższe. Tu wystarczy 1 kW na godzinę, by ogrzać powierzchnię odpowiednio 15-20m².

Krok 4 
Kominek zależny czy niezależny od powietrza otoczenia? Wszystko o doprowadzeniu powietrza z zewnątrz W kominkach produkowanych według starszych technologii tlen potrzebny do spalania podczas pracy pieca był czerpany bezpośrednio z pomieszczenia, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie w dzisiejszym budownictwie, kiedy budynki są dobrze izolowane i uszczelnione. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest tzw. doprowadzenie powietrza z zewnątrz zapewniające odpowiednią ilość tlenu do spalania. Jako kominki najnowszej technologii wszystkie piece Skantherm wyposażone są w możliwość doprowadzenia powietrza z zewnątrz. Ponadto w naszych kominkach odpowiednio przetestowane i potwierdzone certyfikatami (Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej) jest działanie niezależne od powietrza otoczenia. Tylko kominki posiadające powyższe certyfikaty RLU mogą być zastosowane w domach energooszczędnych i pasywnych, ponieważ spełniają podwyższone wymogi względem szczelności. Należy przy tym nadmienić, iż wszystkie nowo powstające budynki od roku 2018 będą musiały spełniać wymogi energooszczędności, a tym samym montowane kominki będą musiały posiadać certyfikaty RLU – takie, jakimi dysponują kominki marki skantherm.

Krok 5
Montaż zgodny z normami prawnymi Kominek powinien być zamontowany zawsze zgodnie z panującymi normami prawnymi obowiązującymi w Polsce i Europie. Dlatego też montaż powinny wykonać firmy wyspecjalizowane w tym zakresie.