
Narosło wiele mitów dotyczących palenia drewnem. Pamiętajmy, że jest to przede wszystkim odnawialne źródło energii (OZE). Odpowiednio wysuszone drewno, prawidłowy sposób palenia w kominku – tak niewiele zależy od nas, aby w pełni wykorzystać jego moc, a jednocześnie móc cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem.
ZRÓWNOWAŻONY BILANS CO² przy opalaniu drewnem
Mało kto wie, iż ogrzewanie poprzez opalanie drewnem wpływa na wyrównany bilans dwutlenku węgla w środowisku. Drewno podczas spalania oddaje taką samą ilość dwutlenku węgla, jak porównywalnie drzewo w lesie podczas procesu próchnienia.
Efekt cieplarniany ,ocieplenie wód , zmiany klimatyczne - to tematy bardzo aktualne podczas poruszanych publicznie dyskusji, które w każdym z nas wytwarzają potrzebę przyjęcia odpowiedzialnej postawy co do kwestii wytwarzania ciepła i energii. Dotyczy to również wykorzystania energii odnawialnej, jaką jest drewno, o czym nie każdy pamięta.
A przecież drewno posiada wiele istotnych zalet w porównaniu z paliwami kopalnymi, takimi jak węgiel, ropa czy gaz. Przede wszystkim podczas spalania drewna nie powstaje więcej dwutlenku węgla jak przy procesie próchnienia drzew w lesie. Drewno to naturalne, odnawialne paliwo, które podczas procesu powstawania nieustannie pobiera dwutlenek węgla i przechowuje go w swoich komórkach. Podczas spalania drewna ta sama ilość wcześniej zaczerpniętego dwutlenku węgla zostaje uwolniona. Nowo rosnące drzewa ponownie wchłaniają uwolniony dwutlenek węgla i w ten sposób zamyka się naturalny obieg dwutlenku węgla w środowisku.
Doskonałą alternatywą dla drewna jest brykiet drzewny. Jednak musimy pamiętać, by był to brykiet dobrej jakości. Taki produkt już w momencie zakupu posiada odpowiednio niską wilgotność, jest gotowy do użycia, bez konieczności sezonowania. Dodatkowo nie powinien zawierać żadnych sztucznych spoiw. Pamiętajmy, że każdy kominek, w którym palimy drewnem, będzie także kominkiem na brykiet drzewny.
Inne zalety biomasy
Polska jest jednym z wiodących producentów drewna, brykietu czy pelletu. Dostępność surowca jest bardzo duża. Decydując się na kominek na drewno jesteśmy zabezpieczeni w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Należą do nich uszkodzenie linii przesyłowej, awaria gazociągów, czy inne zawirowania w dostawie surowca. W porównaniu ze ściąganiem pozostałych surowców z innych krajów świata, transport drewna jest znacznie tańszy, przebywa krótsza drogę, a co za tym idzie jest także bardziej ekologiczny.
Kraje Europy, a palenie drewnem
Warto w tym miejscu wspomnieć chociażby Austrię czy Niemcy. Wróciły one już dawno do wykorzystania drewna, jako jednego z głównych źródeł ciepła w domach. Oferują np. dotacje na wymianę pieca na drewno.
Jak to mówią Austriacy – „drewno to energia, która rośnie w pobliżu”. Warto z tego skorzystać.