
Regularne czyszczenie i konserwacja kominka pomaga utrzymać twój wymarzony kominek w pełnej sprawności na długie lata
Wypróżnianie popiołu
Opróżniaj regularnie popiół z popielnika i paleniska. W przypadku nieregularnego opróżniania popiołu tworzy się tzw. stożek popiołu, która zamyka dolną półkę i zapoczątkowuje rdzewienie. To sprawia, że zostaje utrudnione lub uniemożliwione dostarczenie powietrza pierwotnego i zmniejszone chłodzenie.
Czyszczenie przyłączy i rur
Szyb konwekcyjny oraz wszelkie przyłącza powinny być czyszczone raz lub kilka razy w roku. Zwłaszcza zaleca się czyszczenie w momencie zakończenia okresu ogrzewania i po czyszczeniu komina. Aby oczyścić wylot spalin: Zdejmij ostrożnie górną płytę wermikulitową z tylnej części paleniska. Następnie wyszczotkuj lub odkurz zanieczyszczone miejsca z osadów sadzy i kurzu. Załóż z powrotem płytę. Aby oczyścić przyłącza: Otwórz pokrywę rury spalinowej, a następnie czyść za pomocą elastycznej szczoteczki.
Pielęgnacja uszczelek
Taśmy uszczelniające do drzwi i popielnika wykonane są z odpornych na działanie temperatury nie-azbestowych włókien. Podczas czyszczenia uważaj, aby taśmy uszczelniające nie zostały uszkodzone pod wpływem działania agresywnych środków czyszczących.
Czyszczenie kominka ze stali
Stalową powłokę pieca czyść możliwie suchą szmatką, ponieważ wilgotne przecieranie może powodować rdzę. Jeśli zdarzy się, że Wasz stalowy kominek zaczyna w którymś miejscu rdzewieć, wówczas możecie użyć specjalnego sprayu dostępnego u nas na zamówienie, który ukryje wszelkie niedoskonałości. Dla prawidłowego stosowania sprayu, postępuj zgodnie z instrukcjami w podręczniku.
Czyszczenie kominka z kamienia
Do czyszczenia steatytu / piaskowca / kamienia naturalnego użyj jedynie szmatki zwilżonej wodą z mydłem. W żadnym wypadku nie używaj żadnych środków czyszczących na bazie kwasu. W przypadku uporczywych plam możemy na zamówienie specjalne środki czyszczące do kamienia.
Czyszczenie szyby
Dzięki zastosowaniu odpowiedniego dopływu powietrza z zewnątrz oraz specjalnemu systemowi samooczyszczenia szyby ekrany Waszych kominków są na bieżąco czyszczone. Strumień powietrza drugorzędowego kierowany jest na szybę i tym samym utrudnia powstawanie sadzy. Jednakże nie zawsze udaje się w pełni zapobiec tworzeniu sadzy na szybie, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników jak np. obsługa kominka, struktura drewna, szyb kominowy. W takich przypadkach zalecane jest dodatkowe czyszczenie. Jeśli zauważysz sadzę na szybie kominka, wyczyść ją natychmiast, żeby przy ponownym włączeniu kominka nie uległa przypaleniu. Do oczyszczenia szyby użyj szmatki zwilżonej w czystej wodzie. Unikaj wszelkich ostrych przedmiotów czy też środków czyszczących zwłaszcza na bazie rozpuszczalników, w przeciwnym razie szyby ulegną nieodwracalnemu uszkodzeniu. W wyniku użycia drewna dębowego , pozostałości środków czyszczących oraz zastosowania ekstremalnie wysokich temperatur spalania mogą powstać " białawe " naloty na szybie , których nie można już usunąć konwencjonalnymi metodami. Jednym sposobem, aby skutecznie usunąć te zabrudzenia, jest zastosowanie środka do czyszczenia szyb typu ceran np. marki Sidol. Należy przy tym pamiętać, aby przy czyszczeniu taśmy uszczelniające i inne powierzchnie kominka nie stykały się ze środkiem czyszczącym, w przeciwnym razie ulegną uszkodzeniu.
Czyszczenie komina
Komin powinien być regularnie czyszczony przez wyspecjalizowanego kominiarza, żeby zapobiec pożarowi komina i zagrożeniu spalenia całego domu.