Broniewskiego 4 lok. 55

87-100 Toruń

Kominek do rekuperacji. Na co zwrócić uwagę?

 

Rekuperacja staje się niemal już podstawowym wyposażeniem nowych domów. Zdecydowana większość inwestorów decyduje się na wentylację mechaniczną, która wyciąga nam z pomieszczeń powietrze z dużą zawartością dwutlenku węgla, a dostarcza świeże powietrze z zewnątrz.

Podobnie ma się sytuacja z kominkiem. Pojawiają się w zdecydowanej większości domów mieszkalnych. Z najróżniejszych powodów. W grę wchodzą kwestie estetyczne, ale coraz częściej, zwłaszcza w obliczu obecnej sytuacji, chodzi o dogrzanie.

Jednak te dwa systemy, aby spójnie działać, muszą spełniać określone warunki. Zwłaszcza kominek.

kominek do rekuperacji, modułowy kominek wolnostojący

W takim razie, jaki kominek wybrać do rekuperatora?

Sprawa nie jest tak skomplikowana, jakby się mogło wydawać.

Kominek przeznaczony do rekuperacji powinien spełniać dwa zasadnicze warunki.

Pierwszym z nich jest dopływ zimnego powietrza doprowadzony bezpośrednio do komory spalania.

Drugim – szczelność pieca kominkowego, kominka.

Dlaczego tak ważny jest dopływ zimnego powietrza do kominka?

Po pierwsze po prostu w kominku pali się lepiej, jeżeli doprowadzony jest dopływ powietrza bezpośrednio do komory spalania. Ale przy pracy z rekuperacją ważne jest, by kominek nie pobierał powietrza niezbędnego do spalania z pomieszczenia, w którym się znajduje.

Dlatego, jeżeli budujemy dom z rekuperacją, i chcemy mieć kominek, dopilnujmy, aby przygotowany został dopływ zimnego powietrza.

kominek z półka na drewno, kominek wolnostojący do rekuperacji

Podobna zasada tyczy szczelności kominka, pieca kominkowego. Każda nieszczelność powoduje pobieranie powietrza z pomieszczenia, a to będzie źle wpływało na działanie rekuperacji. Skutkować może nawet naszym gorszym samopoczuciem.

Najlepiej, jeżeli nowoczesny kominek, czy to do zabudowy czy wolnostojący, posiada certyfikowany system RLU. Wtedy mamy pewność, ze konstrukcja kominka nie pozwala na żadne nieszczelności. Model takiego kominka przystosowany jest właśnie do pracy z rekuperacją.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Zwłaszcza w piecach wolnostojących kusi nas funkcja obrotu. Pamiętajmy jednak, że element obrotowy znajduje się najczęściej na łożyskach, co nie sprzyja szczelności. Co zrobić? Albo zrezygnować z funkcji obrotowej kominka, albo na czas palenia wyłączyć rekuperację.

Jak widać groźnie brzmiące hasło kominek do rekuperatora ma całkiem przystępne wyjaśnienie. I wbrew pozorom całkiem łatwe do spełnienia.

Gdzie szukać kominków do rekuperacji? Np. w Skantherm smiley Niemiecki producent kominków wolnostojących może pochwalić się systemem RLU dostosowanym do każdego modelu, dzięki czemu kominki będą doskonale działać również z wentylacją mechaniczną.

Elements, Ator, a może Emotion? Jaki będzie twój kominek wolnostojący do rekuperatora?

 

Dane teleadresowe Skantherm: