Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Eksperci odpowiadają, że w kominku najlepiej palić drewnem liściastym, zwłaszcza twardym. Najodpowiedniejsze jest drewno z brzozy, dębu oraz drewno z drzew owocowych. Jest ono najlepsze, gdyż nie posiada substancji smolistych, które mają wpływ na czystość szyby w kominku i powstaje z niego niewiele popiołu.
Większośc posiadaczy lub przyszłych posiadaczy piecy kominkowych zadaje sobie pytanie: czy palenie drewnem jest bezpieczne? Drewno jest całkowicie ekologiczne na każdym etapie jego przetwarzania i energetycznego wykorzystania. Obalono już stereotypy, które powstały wokół spalania drewna. Ogrzewanie suchym drewnem NIE szkodzi!
Drewno to odnawialne źródło energii i naturalny magazyn energii słonecznej. Jest całkowitym przeciwieństwem węgla i gazu które są z grupy nieodnawialnych paliw kopalnych. Dodatkowo można powiedzieć, że produkcja drewna opałowego absolutnie nie ma negatywnego wpływu na poziom zalesienia w Polsce.
W takim razie muszę podkreślić, że palenie drewnem nie przyczyni się do niszczenia lasów. Dementuję, że palenie w kominku drewnem niszczy lasy. To nie jest prawda! Zapewniam, że lasy mają się dobrze i ku naszej radości rosną. Lasów przybywa! Przeciwnie może i powinna stymulować rozwój gospodarki przez zalesienie niezagospodarowanych gruntów.
Należy podkreślić, że palenie w kominku drewnem nie szkodzi ludziom ani środowisku. Jako fakt należy przyjąć, że kominek emituje gazy i pyły, ale w ilościach niemających istotnego wpływu na zanieczyszczenie powietrza czyli absolutnie nie zagraża zdrowiu człowieka. Mówimy oczywiście o kominkach, które spełniają normy Ekoprojektu.
Polska polityka leśna jest zbilansowana i posiada wielkie powierzchnie niezagospodarowanych terenów, które mają ogromny potencjał na zalesienie. Dzięki lasom mamy czyste powietrze, mniejsze ryzyko erozji ziemi oraz powodzi.
Drewno jest ekologicznym paliwem , które jest neutralne pod względem emisji CO2. głównym celem strategii Unii Europejskiej o nazwie Green Deal jest osiągnięcie stanu neutralności klimatycznej. Co to znaczy? Właśnie to, że priorytetem jest nie zanieczyszczanie powietrza, którym oddychamy. Uzyskanie zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych. Najlepszym sposobem to eliminacja paliw kopalnych takich jak węgiel czy gaz. Większość krajów europejskich takich jak: Francja, Dania, Holandia czy Wielka Brytania promują palenie drewnem, a rządy ich udzielają korzystnych dotacji na zakup urządzeń grzewczych właśnie na drzewo oraz biomasę drzewną.
Jedną z najbardziej istotnych spraw jest to aby kominek został prawidłowo zainstalowany i eksploatowany zgodnie z zaleceniami do danego modelu. Należy zapoznać się ze specyfikacją danego urządzenia i mamy połowę sukcesu. Istotną kwestią jest palenie w kominku tak żeby był w pełni ekologiczny. Przede wszystkim, drewno przeznaczone do spalenia w kominku powinno mieć wilgotność 15-20%. Wiąże się to z okresem suszenia wynoszącym około 2-3 lata. Dużą rolę odgrywa właściwe ułożenie w palenisku oraz samo rozpalenie. Drewno powinno być ułożone najpierw dwa lub trzy grube polana, następnie mniejsze na krzyż cieńsze. Dobrze jest zostawić między nimi niewielkie przerwy, a najdrobniejsze elementy, drzazgi i podpałkę do kominków układamy na samą górę.
Większość posiadaczy piecy kominkowych do rozpalania stosuje tekturę lub gazety. Niestety to nie jest dobry pomysł, powoduje że pojawia się dym, brudzący komorę spalania i szybę. Dzięki odpowiednio ułożonym polanom dym z dosuszonego z wilgoci resztkowej drewna przechodzi przez płomień i ulega dopaleniu. Daje nam to wiele korzyści a w efekcie właściwego spalania drewna powstają znikome ilości pyłów i innych substancji szkodliwych.
Sama technika spalania jest newralgicznym elementem ekologicznego użytkowania kominka. Dlatego należy korzystać z dedykowanych podpałek.
Na zakończenie chciałam dodać odpowiedź na pytanie, które zadaje sobie wielu posiadaczy kominków jak również tych, którzy dopiero zamierzają sprawić sobie takie urządzenie. Mianowicie: Czy będzie można palić w kominku po 1 stycznia 2022?Odpowiedź jest prosta i oczywista: TAK! Jeżeli, oczywiście kominek spełnia normy Ekoprojektu (Ecodesign).Certyfikat Ecodesign to dyrektywa wprowadzona przez Unię Europejską. Jest to sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza i smogiem, która wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. Wszystkie piece kominkowe Firmy Skantherm są produkowane zgodnie z zasadami Ecodesignu.