Broniewskiego 4 lok. 55

87-100 Toruń

Jak palić w kominku?

Ikona
Jak palić w kominku?

Nowoczesny kominek wolnostojący jest nie tylko częścią aranżacji naszego wnętrza. To przede wszystkim urządzenie, które wymaga określonych działań. Dzięki nim każdy szczęśliwy posiadacz kominka z kamienia czy ze stali będzie mógł cieszyć się pięknym widokiem ognia w salonie.

Jak więc rozpalić w kominku?

Przed rozpaleniem pieca kominkowego należy zadbać o wystarczającą ilość powietrza do spalania. Przy dobrze uszczelnionych oknach i drzwiach powstaje niebezpieczeństwo nie dostarczenia jego wystarczajacej ilości. W takim przypadku nie jest zapewniony prawidłowy ciąg w kominie i tym samym nie jest zapewnione optymalne spalanie pieca. W celu zapewnienia odpowiedniej ilości powietrza warto zapewnić dopływ świeżego powietrza do komory spalania (tzw. dolot).

Palenie od góry

Aby uzyskać niskoemisyjne spalanie oraz zapobiec osadzaniu się sadzy na szybach podczas rozpalania kominka, zaleca się tzw. palenie od góry. Na czym ono polega?

Polana układamy od najgrubszego na dole, przez cieńsze, do podpałki na szczycie stosu.  W przypadku wąskich palenisk należy ułożyć polana pionowo opierając je o względem siebie. Ważne, aby układać je naprzemiennie, zostawiając trochę wolnej przestrzeni pomiędzy polanami. Dzięki czemu zapewnimy dostęp odpowiedniej ilości tlenu.

Podpalamy rozpałkę i zamykamy drzwiczki. Płomień rozpala się powoli, dzięki czemu nie musimy zbyt często dokładać drewna do paleniska.

Aby dołożyć polana, należy powoli otworzyć drzwiczki paleniska. Najpierw, przez kilka sekund należy pozostawić je uchylone (mała szczelina). Dopiero wtedy możemy otworzyć je szeroko.

Rozpalanie kominka od góry skutkuje mniejszą emisją pyłów.  Dym z dosuszanego z resztek wilgoci drewna przechodzi przez płomień, gdzie ulega dopaleniu. W procesie tym uzyskujemy tzw. spalanie bezdymowe – dym wydobywający się z komina jest niewidoczny (oczywiście pod warunkiem, że wykorzystamy odpowiednio wysuszone drewno). Świadczy to o niezwykle niskiej emisji pyłów.

Dodatkowo taki sposób palenia w kominku pozwala na utrzymanie szyby w czystości. Jednak nie jest to jedyny wymóg. Równie ważnymi aspektami decydującymi o czystości szyby są m.in. piec z nadmuchem na szybę, polerowana szyba oraz palenisko wyłożone odpowiedniej gęstości wermikulitem.

Pamiętajmy o odpowiednim ustawieniu regulacji dopływu powietrza

Niezwykle ważna jest ilość tlenu, jaką dostarczamy do komory spalania w trakcie palenia w naszym kominku wonostojącym (i nie tylko). Ważne jest, aby piec posiadał potrójną regulację dolotu powietrza.  Maksymalnie otwarta przepustnica potrzebna jest tylko w pierwszych minutach pracy, aby szybko zapalić ogień i utrzymać wysoką temperaturę spalania. Ciągła praca w tym ustawieniu może spowodować uszkodzenie pieca. Po rozpaleniu kominka zmieniamy ustawienie na mały płomień. Obieg zamykamy dopiero po wygaszeniu paleniska.

Palenie w okresie przejściowym przy specjalnych warunkach atmosferycznych

W okresie przejściowym silne wiatry, wysokie lub niskie ciśnienie powietrza albo nagły wzrost temperatury mogą spowodować zakłócenia w pracy naszego nowoczesnego kominka. W takim wypadku do komory spalania należy włożyć niewielką ilość paliwa. A spalanie obsługiwać większym dopływem powietrza, aby ustabilizować ciąg kominowy.

Pamiętajmy, że praktyka czyni mistrza smiley A nieużywane urządzenie niszczeje. Zresztą, nie znam chyba nikogo, kto posiada wysokiej jakości kominek (z kamienia, ze stali, obrotowy czy może z modułem magazynującym ciepło) i z niego nie korzysta. Widok ognia w panoramicznej szybie uzależnia smiley

Dane teleadresowe Skantherm: