Każdy nowy użytkownik kominka zadaje sobie to samo pytanie. Czym palić w kominku? By było ekonomicznie. Wiadomo, każdemu z nas zależy, by przyjemność korzystania z kominka nie została przyćmiona wysoką ceną opału, nie była kojarzona z przykrym obowiązkiem.
Ale w ostatnim czasie dodajemy do głównego zapytania jeszcze jeden człon – by było ekologicznie. Po części dlatego, że zmuszają nas do tego przepisy, ale głównie dla siebie. Troszczymy się o to jakim powietrzem oddychamy, wiec wiadome staje się też to, że dbamy również o to co i w jaki sposób spalamy, nie tylko w kominku.
Tak więc, czym palić w kominku, aby było ekologicznie i ekonomicznie?
Dzisiejsze rozwiązania kominkowe dają nam spory wybór jeżeli chodzi o wybór paliwa do kominka. Aby wybrać właściwe dla nas, na samym początku należy sobie odpowiedzieć na dwa bardzo istotne pytania.
Po pierwsze – na czym tak naprawdę nam zależy? Dlaczego chcemy mieć kominek? Chodzi o przyjemne wieczory z lampką wina czy kubkiem gorącego kakao, z pięknym widokiem ognia? Czy może jest to kwestią drugorzędną – bądź wręcz nieistotną (tak, takie przypadki również się zdarzają J), a najbardziej zależy nam na dogrzewaniu domu?
Jakimi możliwościami instalacyjnymi dysponujemy?
Paliwa, takie jak drewno, pelet czy bioetanol w różnym stopniu będą zaspokajać wymienione funkcje, dlatego ważne jest przemyślane podejście do tematu.
Drewno – paliwo naturalne, paliwo odnawialne
Najbardziej popularnym paliwem do kominka jest oczywiście drewno. W wielu krajach wręcz promuje się palenie drewnem, ze względu na jego liczne zalety. Jest ono paliwem naturalnym, a co ważne, również odnawialnym.
Ze względu na dużą dostępność surowca, mamy ogromna swobodę, jeżeli chodzi o dostawcę. Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że najlepiej sprawdzą się gatunki liściaste o wilgotności poniżej 20%?
Pewne niedogodności może stwarzać fakt, że nie jest to rozwiązanie bezobsługowe – konieczność rozpalenia, dokładania do paleniska, czy sprzątnięcia tej niewielkiej kupki popiołu (jaka pozostanie nawet w nowoczesnym kominku). Dodatkowo konieczność składowania drewna. Jednak nie urywajmy, wielu z nas decydując się na kominek, ma również przygotowane miejsce na składowanie opału.
Pamiętajmy również o odpowiednich przyłączach – dolot świeżego powietrza oraz komin są w tym wypadku niezbędne.
Brykiet drzewny alternatywą dla drewna
Dobry brykiet drzewny to zmielone kawałki drewna, które w wyniku przetworzenia pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, cechować się będą wysoką gęstością oraz twardością. Nie ma tu miejsca na żadne ulepszacze czy spajacze.
Co dla nas najbardziej istotne – brykiet drzewny od razu nadaje się do palenia, nie ma potrzeby jego składowania. Już w momencie zakupu jego wilgotnośc jest poniżej wymaganych 20%. Ponadto sprzedawany jest w najróżniejszych pakietach ilościowych. Dzięki temu w zależności od naszych możliwości przechowywania, możemy pozwolić sobie od razu na paletę opału, bądź kupować po kilka kartonów. Jest to rozwiązanie nieco droższe od drewna, i tak jak poprzednik, wymaga ręcznej obsługi.
Pelet
Innym drewnopochodnym rozwiązaniem jest pelet. Powstaje z odpadów drzewnych uzyskanych przy obróbce drewna, również bez żadnych klejów czy dodatków. Granulat drzewny wymaga już jednak specjalnie przystosowanego do tego celu paleniska. Takie kominki przypominają już bardziej piece grzewcze – posiadają odpowiednie zbiorniki na opał, mają możliwość automatycznego rozpalania czy wygaszania, piecem możemy sterować również przez wi-fi. Dodatkowo modele kominków hybrydowych umożliwiają palenia zarówno pele tam, jak i drewnem.
Rozwiązanie to może więc być w pełni zautomatyzowane. Dostępność jest duża, ceny zróżnicowane, dlatego warto przyjrzeć się bliżej wybranemu materiałowi, by wybrać ten dobrej jakości.
Jednak jeżeli nie zależy nam tyko na grzewczej wizjo ognia, a kominek jest dla nas przede wszystkim źródłem doznań wzrokowych – powinniśmy poszukać innego rozwiązania. Pelet nie da nam tak pięknego ognia jak drewno, będzie on raczej grzewczy, praktyczny, znacznie mniejszy.
Gaz w kominku
Kolejny bezobsługowy model to kominek gazowy. Siadamy wygodnie w fotelu, w kilka chwil mamy piękny płomień w kominku (przez niektórych porównywany do oryginału z drewna), w dodatku przez wi-fi możemy sterować mocą, a co za tym idzie decydować, czy zależy nam tylko an widoku czy na dogrzaniu. Dużym plusem będzie tu także czysta szyba.
Jednak, aby się tym cieszyć musimy najpierw odpowiednio przygotować instalację gazową, zapewnić dopływ powietrza, w przypadku gazu płynnego – zapewnić zbiornik.
Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności oraz regularnym serwisowaniu instalacji i urządzenia.
Kominek na prąd?
Jedno z rozwiązań dostępnych dla każdego. Bez względu an to czy mieszkamy w domku jednorodzinnym, czy w mieszkaniu pośrodku blokowiska, nie ma żadnych przeciwwskazań do jego użytkowania. Kontrowersyjny może wydawać się widok ognia, któremu daleko do naturalnego.
Do zalet możemy zaliczyć całkowity brak emisji gazów, jednak w momencie, gdy uświadomimy sobie skąd pochodzi energia elektryczna w naszym kraju, rozwiązanie to przestaje być już takie eko.
Bioetanol
Biokominki możemy postawić wszędzie. Salon? Jadalnia? Taras? Zwłaszcza jeśli będzie to nowoczesny biokominek przenośny. A może taki który dodatkowo możemy toczyć w trakcie palenia?
Ale wróćmy do biopaliwa. Jest to produkt ekologiczny, ale niestety i kosztowny. Ponadto w trakcie użytkowania pamiętać należy, że jest to materiał łatwopalny. Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie uzupełniania biopaliwa.
Ale! Nie potrzebujemy komina, postawimy go wszędzie, dodatkowo w efekcie spalania wytwarzana jest para wodna, która nawilży nam powietrze.
Podsumowując
Czytelne podsumowanie dotyczące rodzajów paliw kominkowych znalazłam ostatnim wydaniu Świata Kominków. Myślę, że warto się z nim zapoznać
Świat Kominków 3/2020 (62)
Kominek dla każdego
Duży wybór rozwiązań sprawia, że każdy może cieszyć się pięknym płomieniem ognia we własnym wnętrzu. Nowoczesne kominki pozwalają na zastosowanie różnych rozwiązań. W każdym z nich znajdziemy ogrom modeli, które dopełnią nasze aranżacje. Kominek narożny? A może przeszklony? Nowoczesny kominek wolnostojący czy tradycyjny kaflowy w stylu rustykalnym? Znajdziemy cos dla każdego