
Czyszczenie szyby w kominku nie musi być pracochłonnym zajęciem. Firma Skantherm wprowadziła na rynek innowacyjne rozwiązanie jakim jest polerowana szyba kominkowa, z powłoką pyrolityczną na której brud się nie osadza. A jeśli jakikolwiek osad się pojawi, bardzo łatwo taką szybę od kominka wyczyścić, wystarczy płyn do mycia szyb lub do mycia naczyń i ściereczka.
Zastosowany w naszych nowoczesnych kominkach system samoczyszczenia szyby, czyli szyba z powłoką pyro lityczną zapewnia piękny widok na ogień bez obawy o brud w postaci trudnej do czyszczenia sadzy. Specjalna budowa szkła, jego polerowana powierzchnia oraz podwójny nadmuch na szybę zapobiega tworzeniu się sadzy oraz innych, trudnych do usunięcia zabrudzeń. Wszystkie piece marki Skantherm posiadają system samoczyszczącej szyby.
O czystą szybę warto zadbać już podczas palenia kominka. Za najczęstszą przyczynę brudzenia się szyby kominkowej uważa się używanie nieodpowiedniego drewna.
Najgorszym wyborem jest drewno z drzew liściastych, które jest niedokładnie wysuszone i sezonowane przez mniej, niż dwa lata. Nie nadaje się ono na opał, ponieważ następuję tu wędzenie a nie spalanie. Podczas takiego wędzenia dym osadza się na szybie w postaci sadzy. Podobny efekt będzie gdy wybierzemy drewno z drzew iglastych, które zawierają żywicę. Warto także pamiętać, że drewno z sosny, modrzewia, świerku i jodły zanieczyszcza komin i osłabia przy tym ciąg.
Gwarancją wytworzenia temperatury tak wysokiej, aby proces spalania przebiegał prawidłowo i nie wytwarzał sadzy jest użycie idealnie suchego drewna odpowiedniego gatunku. Drewnem idealnym do palenia w kominku są: klon jawor, grab, brzoza, buk, dąb, olcha, jesion i topola. Ważne jest także przechowywanie i wilgotność drewna. Drewno wilgotne źle się pali, dymi i daje mało ciepła. Jest to nie ekologiczne i nieekonomiczne. Najodpowiedniejsze jest drewno kominkowe sezonowane minimum dwa lata. Jego wilgotność nie powinna przekraczać wtedy 20%.
Warto pamiętać, że palenie drewnem z korą może powodować osadzanie się sadzy na szybie.
Niezależnie od tego jaki model kominka wybierzemy najważniejszą zasadą przy czyszczeniu szyby kominka jest to, że nigdy nie wolno czyścić szyby kominkowej, gdy jest ona gorąca. Szyba musi być bezwzględnie zimna i nie chodzi tu jedynie o nasze bezpieczeństwo, mycie jeszcze ciepłego szkła to prosta droga do uszkodzenia szklanej powierzchni.
Jeśli wiesz już jaki kominek wybrać oraz jaka szyba w kominku się nie brudzi to możesz cieszyć się pięknym widokiem ognia bez końca. Korzystanie z kominka Skantherm to dosłownie czysta przyjemność!