Coraz częściej jesteśmy zainteresowani informacjami zawartymi w kartach technicznych. Wymiary kominka, komory spalania, moc cieplna, emisja pyłów… I nagle groźnie brzmiące hasło: "Ten piec nie jest piecem stałym!" Co to oznacza?
Już na samym początku naszej przygody z wyborem kominka warto określić jego funkcję. Zależy nam na rekreacyjnym widoku ognia raz na jakiś czas, czy chcemy, aby kominek był źródełem ciepła w domu? Wybierając drugą opcję należy dokładnie zapoznać się z możliwościami danego modelu. Tu właśnie z pomocą przychodzi nam karta techniczna i zawarte w niej informacje. Nowoczesne kominki Skantherm nie są piecami stałymi. Oznacza to, że nie są przystosowane do ciągłego palenia. Rozumiemy to poprzez ciągłe dokładanie nowej porcji drewna do paleniska po wypaleniu poprzedniej, co powtarza się czasem nawet naście godzin na dobę.
Jeżeli zależy nam na zmagazynowaniu ciepła przez kominek i jego wykorzystaniu w ciągu kilku godzin po wygaszeniu paleniska, warto zainwestować w model z modułem magazynowania ciepła. Wykorzystywany w tym celu magnetyt, posiada bardzo dobre zdolności do akumulacji ciepła. Po nagrzaniu takiego kominka musimy mu dać czas na jego oddanie, które trwa przez wiele godzin. Dopiero po osiagnięciu przez niego temperatury pokojowej możemy ponownie rozpocząć proces palenia. Przegrzanie takiego pieca, spowodowane ciągłym uzupełnianiem opału w palenisku, może spowodować jego uszkodzenie.
Prawidłowe dobranie kominka, zgodne z naszymi oczekiwaniami, odpowiednie jego użytkowanie, pozwoli nam cieszyć się sprawnym urządzeniem przez wiele lat.