Sezon na palenie w kominku już się zaczął. Nie każdy jest jednak świadom tego, że nie wystarczy włożyć polan do komory spalania, ułożyć na nich rozpałki i podpalić. Pamiętajmy, że tzw. rozpalanie od góry wpływa na mniejszą emisję zanieczyszczeń oraz na pełniejsze spalanie drewna. Dzieje się tak, ponieważ całość drewna nie rozgrzewa się jednocześnie, spalanie trwa dłużej, a ilość dymu jest minimalna – substancje lotne dopalają się w palenisku.
Ale dziś nie o tym.
Przegląd kominka i systemu kominowego
System kominowy oraz sam kominek, jak każde urządzenie, wymaga regularnych przeglądów. Tak samo, jak np. w przypadku samochodów, również i tu wymagane są systematyczne kontrole. I o ile przegląd kominka i ewentualną wymianę drobnych akcesoriów jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, o tyle do komina potrzebny jest już specjalista.
Według przepisów prawa przegląd komina powinien zostać wykonany co najmniej raz w roku przez mistrza kominiarskiego. Po wszystkim wystawia on odpowiedni protokół, który będzie potwierdzeniem wykonania należytych czynności.
Nie można jednak zapomnieć także o okresowym czyszczeniu przewodów kominowych. Tu częstotliwość zależna jest od rodzaju przewodu.
I tak przewody dymowe (od palenisk opalanych paliwem stałym) należy czyścić co trzy miesiące. Przewody spalinowe (od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym) co pół roku. Natomiast przewody wentylacyjne raz do roku.
Dlaczego jest to takie ważne?
Nie traktujmy przeglądów jak zła koniecznego, które musi zakończyć się jedynie wystawieniem odpowiedniego świstka. Weźmy pod uwagę przede wszystkim względy bezpieczeństwa.
Nagromadzona w przewodzie kominowym sadza może ulec zapaleniu, co może doprowadzić do pożaru całego budynku. Ponadto zanieczyszczony przewód może skutkować zmniejszeniem ciągu, nawrotem dymu z komina do domu, bądź zatruciem tlenkiem węgla (czadem).
Tym samym narażamy się nie tylko na utratę mienia, ale przede wszystkim zdrowia czy życia.
Mamy wpływ na ilość zanieczyszczeń kominie
Czysty komin zależy nie tylko od cyklicznych wizyt kominiarskich. Również nasze codzienne użytkowanie ma znaczący wpływ na jego stan.
Kluczem do sukcesu jest, i to warto wielokrotnie powtarzać, wybór odpowiedniego drewna.
Dlaczego jest to tak istotne?
Drewno drzew iglastych zawiera w sobie wiele żywicy, co za tym idzie w trakcie jego spalania wydziela się duża ilość sadzy. Znamy już niebezpieczeństwo wynikające z jej nadmiaru w przewodzie kominowym. Ponadto żywica w trakcie spalania „strzela” powodując trudne do usunięcia plamy.
Najlepszym wyborem będzie więc drewno drzew liściastych. Im twardsze drewno tym dłużej się spala, a jego moc energetyczna jest większa. Co za tym idzie zużywamy mniej opału uzyskując tą samą wartość grzewczą.
Do najbardziej kalorycznych gatunków należą dąb, grab, jesion czy buk.
Pamiętajmy również o odpowiedniej wilgotności drewna
Odpowiedniej, czyli nie przekraczającej 20%. Stosowanie drewna o zbyt dużej wilgotności znacząco obniża sprawność kominka. Co za tym idzie, musimy dokładać więcej drewna, aby uzyskać wymaganą moc cieplną. Ale najważniejsze jest to, że ze wilgotne drewno ulega niepełnemu procesowi spalania w palenisku. Co to oznacza? Więcej substancji lotnych trafia do powietrza, ponieważ nie są one dopalane w komorze spalania.
Ponadto wilgotne drewno słabo się pali, mocno dymi, obniża temperaturę spalania w kominku. A wszystko to skutkuje osadzaniem się sadzy w przewodzie kominowym.
Czyszczenie kominka
Jak już zostało wspomniane na samym początku przygotować kominek do nowego sezonu grzewczego możemy sami. Ocenie poddaj wermikulit, którym wyłożona jest komora spalania. Uszkodzony należy wymienić. To samo dotyczy uszczelek, które sprawują pieczę nad właściwym przebiegiem powietrza w kominku.
Wyczyszczenie szyby oraz paleniska (popielnika) z popiołu jest równie istotne, jednak działania te powinniśmy wykonywać częściej niż raz w roku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego :) Pamiętajmy, aby w przypadku kominków Skantherm nie używać do czyszczenia szyby silnych środków chemicznych. Szyba w tych nowoczesnych kominkach wolnostojących jest polerowana, przez co brud nie przylega do niej tak chętnie jak do zwykłej. W zupełności wystarczy zwykły płyn do szyb i miękka ściereczka, a najlepszym rowiązaniem będzie np. użycie gabki typu Schott.
Czysty kominek i komin pozwolą nam w pełni cieszyć się tym, co dla posiadaczy kominków jest najważniejsze – pięknym widokiem ognia. I nie ważne w tym momencie jest czy wybierzemy nowoczesny kominek wolnostojący przeszklony na wskroś czy kominek narożny, czy będzie to kominek w salonie czy kominek w sypialni. Każdy kominek na drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby był dla nas bezpieczny.