Broniewskiego 4 lok. 55

87-100 Toruń

Palenie w kominku bez smogu

Strona główna » Aktualności » Palenie w kominku bez smogu
ekologiczny kominek, ekoprojekt, nowoczesne kominki

Decydując się na kominek, często zastanawiamy się, czy będzie to rozwiązanie ekologiczne, czy nie przyczynimy się do problemu smogu w naszej okolicy. Pytania te są jak najbardziej uzasadnione. Przy spalaniu drewna również emitowane są szkodliwe gazy czy cząstki stałe (pyły). Czy w takim razie palenie w kominku bez szkodliwości na środowiska i naszego zdrowia jest wogóle możliwe?

Oczywiście jest, ale należy się do tego przygotować wybierając odpowiedni kominek i stosować do pewnych zasad związanych z jego użytkowaniem.

Odpowiedni kominek, czyli jaki? Spełniający normy Ekoprojektu. Piec taki powinien emitować ≤ 40 mg/m3 pyłów (PM), ≤ 1500 mg/m3 tlnku węgla (CO), ≤ 120 mg/m3 organicznych związków gazowych (OGC); ≤ 200 mg/m3 tleków azotu (NOx), a sezonowa efektywność energetyczna nie powinna być niższa niż 65%. W jaki sposób normy te są spełniane? Poprzez odpowiednią konstrukcję, wysokiej jakości materiały i inne rozwiązania, dzieki którym drewno będzie efektywniej spalane, a spaliny będą zawierały jak najmniej zanieczyszczeń.

W nowoczesnych wolnostojących kominkach Skantherm do działań takich zaliczamy utrzymanie wysokiej temperatury spalania, poprzez wyłożenie szczelnej komory wermikulitem. Aby spalanie przebiegało jak najefektywniej potrzebna jest odpowiednia ilośc tlenu, który dostarczany jest przez regulowane doloty powietrza. Z kolei nad prawidłowym dopalaniem spalin czuwa deflektor, który nie pozwala im zbyt szybko ulecieć do przewodu kominowego.

Oprócz norm jakie powinien spełnać kominek ważne jest też to, jakim drewnem będziemy palić. Więcej na ten temat znajdziecie w jednym z ostatnich wpisów (https://www.skantherm.pl/aktualności/jakie-drewno-do-palenia).

W celu ograniczenia emisji szkodliwych związków, ważny jest również sposób palenia. Należy pamiętać, że najlepszym sposobem jest tzw. palenie od góry. Oznacza to, że na górze naprzemiennie ułożonego stosu drewna kładziemy drewnianą rozpałkę i to od niej rozpoczynamy palenie.

Jak widać mamy bardzo duży wpływ na to, ile szkodliwych związków dostaje się do atmosfery. Prawidłowy dobór nowoczesnego kominka i kilka prostych zasad pozwola nam cieszyć sie zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez lata.