Krok 1 – Właściwy komin
Komin to motor każdego kominka. Bez względu na to czy decydujemy się na nowoczesny piec wolnostojący czy bardziej tradycyjny kominek z kamienia. Zatem jest to najważniejszy warunek przytulnych wieczorów przy blasku płomieni. Jednakże, jeśli budynek, w którym mieszkamy, nie ma odpowiedniego komina, są różne możliwości, by w drodze modernizacji ten problem.
Najczęściej spotykanym w nowym budownictwie jest komin systemowy typu Schiedel z wkładem ceramicznym. Jednak jeżeli chcemy uniknąć ciężkiej konstrukcji komina, który zajmuje trochę miejsca, bądź nie uwzględniliśmy go w swoim projekcie, warto pomyśleć o tzw. kominie na kominku. Jest to system kominowy odprowadzający spaliny do góry przez połać dachu. Inną możliwością jest komin zewnętrzny, który może stać się dodatkowym akcentem aranżacyjnym elewacji. Możemy pomalować go na dowolny kolor RAL, dzięki czemu stworzymy spójną całość z elementami zewnętrznymi budynku.
Krok 2 – Kontakt z kominiarzem
Pamiętajmy, że kominek to urządzenie wymagające pozwoleń i odpowiednich dokumentów dopuszczających do użytkowania. Dlatego po zamontowaniu kominka, należy przed pierwszym włączeniem, skontaktować się z kominiarzem, który wykona tzw. odbiór kominka.
Krok 3 – wybór odpowiedniej mocy kominka
Nowoczesne piece różnią się nie tylko wyglądem i konstrukcją, lecz również tak zwaną mocą nominalną, która odgrywa ważną rolę w doborze kominka. Moc nominalna to najwyższa stała moc osiągana w ciągłym trybie pracy urządzenia. Poprzez dobór odpowiedniej nominalnej mocy cieplnej zapobiegasz przeciążeniu swojego kominka lub z drugiej strony nieprzyjemnemu przegrzaniu pomieszczeń. Dobór mocy adekwatny do ogrzewanych pomieszczeń zapewni najlepszą dla zdrowia temperaturę w Twoim wnętrzu. Należy przy tym pamiętać, iż zapotrzebowanie na ciepło nie jest uzależnione od łącznej powierzchni budynku, ale przede wszystkim od powierzchni pomieszczenia, w którym kominek będzie zamontowany. Dla budynków budowanych przed laty obowiązuje zasada: 1 kW na 10-12m² powierzchni. Zapotrzebowanie energetyczne domów energooszczędnych i pasywnych jest natomiast o wiele niższe. Tu wystarczy 1 kW na godzinę, by ogrzać powierzchnię odpowiednio 15-20m².
Krok 4 - Kominek zależny czy niezależny od powietrza otoczenia? Wszystko o doprowadzeniu powietrza z zewnątrz
W kominkach produkowanych według starszych technologii tlen potrzebny do spalania podczas pracy pieca był czerpany bezpośrednio z pomieszczenia. Nie jest to jednak najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie w dzisiejszym budownictwie, kiedy budynki są dobrze izolowane i uszczelnione. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest tzw. doprowadzenie powietrza z zewnątrz zapewniające odpowiednią ilość tlenu do spalania. Jako kominki najnowszej technologii wszystkie piece Skantherm wyposażone są w możliwość doprowadzenia powietrza z zewnątrz. Ponadto w tych nowoczesnych kominkach odpowiednio przetestowane i potwierdzone certyfikatami (Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej) jest działanie niezależne od powietrza otoczenia. Tylko kominki posiadające powyższe certyfikaty RLU mogą być zastosowane w domach energooszczędnych i pasywnych, ponieważ spełniają podwyższone wymogi względem szczelności.
Pamiętajmy, że od 2018 roku wszystkie nowo powstające budynki muszą spełniać wymogi energooszczędności. Tym samym montowane kominki muszą posiadać certyfikaty RLU – takie, jakimi dysponują kominki wolnostojące marki Skantherm.
Krok 5 - Montaż zgodny z normami prawnymi
Piec kominkowy powinien być zamontowany zawsze zgodnie z panującymi normami prawnymi obowiązującymi w Polsce i Europie. Dlatego też montaż powinny wykonać firmy wyspecjalizowane w tym zakresie.