Broniewskiego 4 lok. 55

87-100 Toruń

Kominek w domu energooszczędnym

Idziemy z duchem czasu. Zgodnie z coraz to nowymi normami i możliwościami ograniczenia zapotrzebowania na energię czy inne paliwa. A co za tym idzie także redukcji kosztów utrzymania nowo wybudowanego domu. Dlatego codziennością stają się domy energooszczędne i pasywne. O pierwszych mówimy, gdy w ciągu roku nie zużywamy więcej niż 30-50kWh/m2 energii, do uzyskania komfortowych warunków cieplnych. W przypadku domu pasywnego wartości te oscylują w granicach 5-15kWh/m2 rocznie. Jak widać różnica jest spora.

Jak możemy osiągnąć takie założenia?

Poprzez odpowiednia izolację budynku, jego prostą bryłę, a także odpowiednie usytuowanie względem stron świata. Dzięki temu z powodzeniem wykorzystuje promienie słoneczne do ogrzewania budynku (strona południowa cechuje się szerokim przeszkleniem). Szczelne okna i drzwi nie pozwalają na ubytek ciepła, a rekuperacja zapewni sprawną wymianę powietrza.

Do ogrzewania takiego domu decydujemy się najczęściej na panele słoneczne czy pompy ciepła, czyli odnawialne źródła energii. A wraz z nimi myślimy o kominku, który nie tylko spełni funkcje uzupełniające, dogrzewające, ale, co coraz częściej wysuwa się na pierwsze miejsce w momencie wyboru kominka, design kominka.

Kominek w domu energooszczędnym

Pamiętajmy, że nie każdy kominek sprawdzi się w budownictwie tego typu. Musi on spełniać szereg wytycznych, dzięki czemu będzie współpracował z innymi instalacjami, a nie zakłócał ich działanie.

Kiedyś kominek bez problemu mógł czerpać powietrze niezbędne do spalania, z pomieszczenia, w którym stał. W chwili obecnej szczelność okien i drzwi nie pozwala na taki manewr. Dodatkowo zamontowany system rekuperacji również decyduje o tym, że nowoczesny kominek nie powinien pobierać powietrza z pomieszczenia. W przeciwnym razie wytwarza się niebezpieczne dla zdrowia podciśnienie.

Aby tego uniknąć nasz piec wolnostojący powinien być wyposażony w zamkniętą, szczelną komorę spalania. A także doprowadzenie zimnego powietrza z zewnątrz (tzw. dolot) bezpośrednio do komory spalania. Dzięki systemowi RLU kominek działa niezależnie od powietrza w pomieszczeniu, co z powodzeniem sprawdzi się w domu energooszczędnym czy pasywnym.

Dodatkowym uszczelnieniem jest także system samozamykających się drzwiczek. Szczelność nowoczesnego kominka wolnostojącego sprawia, że niezakłócana jest praca urządzeń wentylacyjnych w domu.

Warto pomyśleć także o akumulacji ciepła. Kominek akumulacyjny będzie oddawał ciepło przez kilka, kilkanaście godzin po zakończonym paleniu. Znacznie wpłynie to na zapotrzebowanie na ciepło w dłuższym okresie czasu.

W przypadku kominków wolnostojących Skantherm wiele modeli stalowych z powodzeniem można wyposażyć w taki moduł. Dzięki temu zachowana zostaje funkcja, na której naprawdę nam zależy w przypadku budownictwa energooszczędnego, a także nowoczesna forma kominka. Jeżeli jednak podobają nam się bardziej klasyczne modele warto skłonić się ku kominkom kamiennym. Kamień sam w sobie posiada znaczne zdolności akumulacyjne. Jeżeli zależy nam na ich zwiększeniu, tu także możemy zaproponować dodatkowy moduł magazynujący ciepło.

Warto odpowiednio wcześniej zaplanować kominek w swoim domu

Mamy wtedy czas na odpowiednie przygotowanie przyłączeń, które w przypadku domów energooszczędnych, są niezbędne.

Ponadto, duży wybór modeli kominków wolnostojących Skantherm, pozwoli nam z powodzeniem dopasować do naszego wymarzonego wnętrza nie tylko parametry pieca, ale także jego design. Kominki narożne, przeszklone na wskroś, kamienne, trzyszybowe – to tylko przedsmak tego, co proponuje nam niemiecki producent kominków, które doskonale sprawdzają się w domach energooszczędnych i pasywnych.

 

Dane teleadresowe Skantherm: