Kolejne spełnione marzenie! W wymarzony projekt domu wstawiamy upragniony kominek! W myślach już słyszymy wesoło trzaskające drwa, rozkoszujemy się pięknym widokiem ognia z kubkiem gorącego kakao w rękach… Cudowna perspektywa!
Teraz wystarczy tylko wybrać idealny model, który fantastycznie uzupełni nasze wnętrze. Zadanie ułatwi nam ogromny wybór nowoczesnych kominków wolnostojących od Skantherm. Wiele różnych komór spalania – od kominków narożnych, trzyszybowych, do przeszklonych na wskroś, kominki na nóżkach, czy obłe. Dodatkowo każdy model występuje w kilku kolorach jak i rozmiarach. Przez to z powodzeniem sprawimy, że każdy projekt stanie się tym jedynym, unikatowym.
Aranżacja salonu z kominkiem wymaga od nas dopasowania wszystkich elementów wystroju. W bardziej nowoczesnych wnętrzach królują kominki stalowe, o bardziej surowym, prostym wykończeniu. Doskonale wpisują się w styl skandynawski czy otwarte lofty.
Jak wygląda sytuacja w przypadku wnętrz klasycznych czy rustykalnych?
W dalszym ciągu istnieje przekonanie, że w takim salonie najodpowiedniejszy będzie wkład kominkowy z odpowiednią zabudową. Nic bardziej mylnego!
Doskonałym rozwiązaniem są wolnostojące kominki kamienne. Piece obłożone kamieniem naturalnym nadają niebywałej przytulności wnętrzu. A jednocześnie go nie przytłaczają. Stają się urokliwym dodatkiem, a odpowiednio wyeksponowane mogą grać pierwsze skrzypce.
Również tutaj niemiecki producent kominków wolnostojących zadbał o duży wybór zarówno modeli, jak i rodzaju kamienia, z jakiego zostanie wykonany. Od niewielkich kominków, przynoszących na myśl sielskie czasy w domu babci na wsi, kiedy na piecyku stał dzban z ciepła herbatą. Aż do iście królewskich rozmiarów Milano Stone, który zdecydowanie najlepiej będzie wyglądał w większym salonie.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę decydując się na kominek kamienny?
Na pewno na rodzaj i grubość kamienia, jakim został obłożony. Wiąże się to ze zdolnościami akumulacyjnymi takiego pieca. Kamień, bez względu na rodzaj, będzie akumulował ciepło wytworzone w trakcie spalania. W praktyce wygląda to tak, że po wygaszeniu paleniska kominek oddaje ciepło jeszcze przez wiele godzin. I to właśnie od rodzaju kamienia i jego grubości będzie zależało ile tego ciepła uda się zmagazynować i jak długo po paleniu będziemy cieszyć się przyjemną temperaturą.
Jednym z najlepszych wyborów będzie steatyt, który znajduje się w ścisłej czołówce, najlepiej magazynujących ciepło, skał wykorzystywanych przy budowie piecy.
Steatyt – skała metamorficzna z cieplnym potencjałem
Steatyt jest skałą metamorficzną powstałą ze skał zasadowych pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury. Cechuje się on dużą odpornością na wysokie temperatury, wilgoć oraz uderzenia. Jest bardzo gęstym materiałem, dzięki czemu bardzo dobrze przewodzi i akumuluje ciepło. Steatyt szybko się nagrzewa, akumuluje przyjęte ciepło i powoli oddaje. Żaden inny materiał nie ma tak dobrych właściwości magazynowania ciepła, a później powolnego oddawania go otoczeniu.
Steatyt ujmuje swoim surowym pięknem, a dzięki wyjątkowym cechom stanowi idealny materiał do budowy zewnętrznych części pieca. Producent kominków wolnostojących Skantherm w pełni wykorzystał potencjał steatytu. Wśród modeli kominków kamiennych znajdziemy wiele wersji właśnie w tym kamieniu. Należą do nich Ator, Beo, Merano, Merano XL czy Milano Stone. Nowoczesne kominki ze steatytu się nie przegrzewają, oddają ciepło stopniowo, a ich temperatura na zewnątrz obudowy zawsze pozostaje bezpieczna i przyjemna.