Jakiś czas temu trafił do nas klient, który stał przed wyborem swojego pierwszego kominka. Podekscytowany możliwością zaprojektowania go od początku według własnych potrzeb przystąpił do wizualizacji. Wysłuchałam go cierpliwie, pełna podziwu jak skrupulatnie przygotował się do zagadnienia. Kiedy skończył zadałam mu jedno z kluczowych pytań, które kieruję do wszystkich planujących kominek we wnętrzu. Spojrzał na mnie podejrzliwie, jednak po chwili zrozumiał, że moja dociekliwość nie jest bynajmniej zwykłą ludzką ciekawością.
Czym poza parametrami technicznymi kierować się przy wyborze kominka?
Decyzja, o tym które urządzenie wybierzesz i jakie będą jego parametry jest oczywiście kluczowa pod wieloma względami. Na pewno skupisz się na tym czy jest ono ekonomiczne i ekologiczne. Jako kwestię pierwszorzędną uznasz także to jaki ma wygląd. Pamiętaj jednak, że na dobór parametrów, a w efekcie na ostateczną decyzję ma wpływ to jaki styl życia prowadzisz i kto z tobą mieszka. Inaczej spojrzysz na wszystkie cechy kominka kiedy w domu przebywają wyłącznie osoby dorosłe, a inaczej kiedy domownikami są również dzieci czy zwierzęta.
Kominek bezpieczny dla dziecka - 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę
-
Wykonanie
Zacznijmy od rodzaju materiału z jakiego zbudowany będzie twój piec. Istnieją co najmniej dwie możliwości, którym warto się bliżej przyjrzeć. Zacznę jednak od tej, która posłuży wyłącznie porównaniu. Na pewno słyszałeś, że żeliwo jest stopem słynącym z tego, że wykonane z niego kominki długo się nagrzewają, ale równie długo oddają ciepło. Niestety żeliwo ma również to do siebie, że po dotknięciu nagrzanego kominka oparzenie jest niemal pewne, a to deklasuje go w rankingu bezpieczeństwa.
Znacznie lepszym rozwiązaniem w kwestii kominka bezpiecznego dla dzieci będzie dla ciebie kominek ze stali - tu decydującą będzie jej grubość. Stalowe wkłady kominkowe, których grubość nie przekracza 3 milimetrów stanowią nadal rozwiązanie niosące ryzyko poparzenia. Sposobem na uchronienie dziecka od gorącej powierzchni jest wybór kominka ze stali o grubości 6 milimetrów. Taki wymiar jest gwarancją, na to że zdążysz odciągnąć spragnionego ciepła malucha od kominka, zanim się oparzy. Przy takiej grubości stali bowiem czas ryzyka poparzenia od dotknięcia wydłuża się do około 10 sekund. Przykładem takiego pieca jest między innymi kominek modułowy Elements, którego ostateczny wygląd możesz zaprojektować według własnych potrzeb i upodobań https://www.skantherm.pl/produkty/fireworks/kominek-elements.
Na koniec zostawiłam Ci najciekawsze i w kwestii bezpieczeństwa najlepsze rozwiązanie - kominek kamienny ze steatytu. W odróżnieniu od żeliwnego ten nagrzewa się szybko. Ciepło oddaje natomiast powoli i co znaczące równomiernie.
Dzięki takiej zdolności kominki kamienne przywodzą na myśl piece kaflowe. Myślę, że i ty pamiętasz zimowe wieczory u babci kiedy mróz na oknie malował niepowtarzalne obrazy, a ty z kubkiem herbaty przytulony do pieca grzałeś się bez końca. Jeśli tak to jesteś najlepszym dowodem na to, że kominek ze steatytu jest tym, bezpiecznym dla dzieci! Podejrzyj sobie rozwiązanie, jakie proponuje marka Skantherm w tej dziedzinie https://www.skantherm.pl/produkty/fireworks/kominek-milano-stone
-
Detale
Kiedy już zdecydujesz się, na to czy twój kominek będzie wykonany ze stali czy kamienia, zwróć uwagę na detale. Wszystkie kominki marki Skantherm wyposażone są w system tak zwanej zimnej klamki. Jak sama nazwa mówi oznacza to, że nie potrzebujesz rękawicy ochronnej do otwierania kominka. W przypadku bezpieczeństwa maluchów zbędne jest jakiekolwiek tłumaczenie. Możesz posunąć się jednak o krok dalej i podczas wyboru urządzenia zdecydować się na takie, które nie ma wystających elementów. Tym samym dzięki ukrytej klamce ryzyko związane z jej dotykaniem przez dziecko minimalizujesz do zera! https://www.skantherm.pl/produkty/fireworks/kominek-elements-round
W kwestii bezpieczeństwa dziecka dużą rolę odgrywają również samozamykające się drzwi. To element kominka, na który poza aspektem ekonomicznym zwróć uwagę podczas zakupu.
-
Wykończenie
To ostatnia rzecz, na którą chciałabym cię uwrażliwić w kwestii bezpieczeństwa. Kominek nie powinien nagrzewać się poniżej komory spalania. Oprócz tego, że będziesz mógł ustawić go nawet na drewnianej podłodze to zapewni ci to komfort przy tych najmłodszych, jeszcze czworakujących maluchach.
Po zapoznaniu się z moimi argumentami nasz klient zmodyfikował swoją koncepcję o brakujące elementy bezpieczeństwa. Jak widzisz, dobór kilku parametrów już na etapie projektowania kominka zaoszczędzi ci dodatkowych zabezpieczeń typu parawany czy barierki. Zaoszczędzi ci przede wszystkim strachu w obawie o swoje dziecko.