Broniewskiego 4 lok. 55

87-100 Toruń

Kominek źródłem ciepła. Co to są kamienie Thermostone?

 

Kominek jest nie tylko wydajnym źródłem względnie taniego ciepła, lecz także wspaniałą ozdobą pomieszczenia. Jednak zanim zaczniemy przeglądać oferty i dobierać moc kominka, zastanówmy się do czego będzie nam służył. Jeżeli jedną z funkcji ma być ogrzanie domu to warto przeczytać :)

Pomysłów na modernizację instalacji grzewczej jest niemało, więc...

Jakie mamy możliwości?

Pompy ciepła

W większości pompy ciepła to urządzenia niskotemperaturowe, które (podobnie jak kotły kondensacyjne) najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym lub instalacją grzejnikową o odpowiednio dobranych gabarytach (rozmiary grzejników muszą być znacznie większe niż w tradycyjnej wysokotemperaturowej instalacji). Warto wiedzieć, że efektywność instalacji maleje wraz ze wzrostem temperatury zasilenia.

Prąd

W przypadku energii elektrycznej funkcjonuje jedna, podstawowa zasada: im bardziej energooszczędny dom, tym ogrzewanie elektryczne jest bardziej opłacalne (mała powierzchnia, wysoka ciepłochronność, użytkowanie okresowe np. domek rekreacyjny). Jednak zawsze będzie to najdroższy eksploatacyjnie system ogrzewania.

Ogrzewając dom energią elektryczną eliminujemy koszty związane z zakupem kotła, budowania przyłącza gazowego, nie ponosimy też wydatków związanych z konserwacją systemu grzewczego.

 

Kominki - to nasz faworyt w wyborze możliwości. Skuteczny i efektowny jednocześnie. 

Kominki wolnostojące mogą stanowić główne źródło ciepła w całym domu. Kominki są także niezastąpione w przypadku awarii centralnego ogrzewania lub jeżeli szukasz oszczędności, gdyż ogrzewanie kominkowe jest znacznie tańsze.

Ogrzewanie za pomocą pieca kominkowego może się odbywać z wykorzystaniem tzw. płaszcza wodnego.Dzięki systemowi kanałów oraz turbinie rozprowadzającej ogrzane powietrze można zapewnić komfort cieplny w całym domu. 

Skupmy się na doborze  pieca kominkowego do domu wyposażonego w rekuperator, który z założenia ma spełniać standardy domu energooszczędnego. Zgodnie z zasadami dotyczącymi budownictwa pasywnego, jakikolwiek otwór w budynku powodując ucieczkę ogrzanego powietrza na zewnątrz na pewno spowoduje znaczny wzrost kosztów ogrzewania.

 

Co zrobić, aby rozchodziło się ono po domu nie tylko w trakcie samego palenia, ale także po jego zakończeniu?

Odpowiedź jest prosta to kamienie Thermostone. Kamienie akumulujące Thermostone zapewniają długie godziny oddawania ciepła przez kominek już po jego wygaszeniu. Moduł magazynowania ciepła zawiera najlepszy technologicznie materiał kumulujący ciepło – magnetyt. Te unikalne kamienie absorbują energię podczas palenia w kominku, a następnie po wygaszeniu pieca przez długi czas oddają ciepło , nawet do 9 godzin. Dzięki systemowi akumulowania ciepła możemy cieszyć się ciepłem kominka wolnostojącego także po zakończeniu palenia i znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania.

Moduł magazynowania ciepła znajduje się nad komorą spalania, dzięki czemu z powodzeniem przechwytuje wydzielanie ciepło. Niektóre kominki, zwłaszcza kamienne, są od razu wyposażone w takie udogodnienie. Dodatkowo należy pamiętać, że sam kominek z kamienia posiada zdolności akumulacyjne. Większe bądź mniejsze, wszystko zależy od rodzaju i ilości materiału, jakim został obłożony.

Każdy z kamieni waży ok. 5 kg. Maksymalnie możemy zamontować 160 kg, dlatego należy uwzględnić dodatkowe obciążenie w swoich planach, zwłaszcza, jeżeli decydujemy się na większą ilość kamieni Thermostone.

Tak więc w łatwy sposób możemy cieszyć się przyjemnym ciepłem, jakie wytworzy nasz piec wolnostojący. Także po jego wygaszeniu. Jest to kolejny prosty dodatek, który znacznie uprzyjemni nam korzystanie z nowoczesnego kominka na drewno, a także pozwoli co nieco zaoszczędzić. 

 

Dane teleadresowe Skantherm: