Broniewskiego 4 lok. 55

87-100 Toruń

Katalizator do kominka

Strona główna » Aktualności » Katalizator do kominka
katalizator do kominka, kominek z katalizatorem, nowoczesny kominek wolnostojący z katalizatorem,

Kominek zgodny z normami ekoprojektu

Od przyszłego roku wchodzą nowe przepisy regulujące normy w montowanych piecach. Tzw Ecodesign rygorystycznie określa parametry spalin, jakie mogą wydobywać się z naszych kominów. Zdecydowana większość nowych kominków, zarówno tych do zabudowy, jak i pieców wolnostojących, dzięki odpowiedniej konstrukcji i zastosowanej technologii spełnia te kryteria. Wtedy bez obaw możemy cieszyć się kominkiem w salonie i spędzać spokojne wieczory w towarzystwie wesoło trzaskających płomieni. 

Jednak nie wszystkie, nawet nowe modele dostosowały się do wymogów Ekoprojektu. Co zrobić w takim wypadku, gdy nieopatrznie zamontowaliśmy urządzenie niespełniające norm, bądź nasz kominek jest z nami już ładnych parę lat?

Katalizator do kominka

Na szczęście nie musimy go od razu demontować, wymienia. Z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju katalizatory i filtry. Skutecznie ograniczają zanieczyszczenia wydobywające się z naszych kominków. Dzięki temu w prosty sposób nawet stare urządzenie może z powodzeniem spełniać normy Ekoprojektu.

Skantherm poszedł o krok dalej. Nowoczesne kominki wolnostojące od lat spełniają najbardziej restrykcyjne normy rynku niemieckiego, a co za tym idzie, idealnie wpisują się w te obowiązujące wkrótce w Polsce. Zarówno modele kominków kamiennych jak i ze stali od dawna znajdują się poniżej 2 poziomu niemieckiej federalnej ustawy o kontroli emisji (BImSchV). Dzięki nowoczesnej technologii spalania i przemyślanej konstrukcji oferują przyjazne dla środowiska i zrównoważone doznania grzewcze.

Jednak od niedawna niemiecki producent pieców wolnostojących wprowadził dodatkową opcję w formie zintegrowanego katalizatora.  To on umożliwia znaczne zmniejszenie już dobrych wartości emisji, a tym samym ogrzewanie w jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska sposób. 

W chwili obecnej katalizator dostępny jest dla dwóch modeli kominków - Elements 400 3s oraz Elements, ale w przyszłości takie rozwiązanie pojawi się także dla kolejnych modeli. 

Katalizator zintegrowany jest w module nad komorą spalania. Jest łatwo dostępny przez praktyczne drzwi, co ułatwia obsługę.

Tak więc decydując się na nowoczesny piec wolnostojący mamy pewność, że oprócz oczywistych zalet dla nas, ludzi, ciepło domowego ogniska nie przysporzy szkody środowisku.

Pamiętajmy także o tym, że drewno jest odnawialnym źródłem energii i wbrew temu co wszędzie słyszymy, także jednym z najbardziej ekologicznych. Ale więcej na ten temat przeczytacie tutaj.