Broniewskiego 4 lok. 55

87-100 Toruń

Jak rozumieć pojęcie ”bezpiecznej odległości” od kominka?

Strona główna » Aktualności » Jak rozumieć pojęcie ”bezpiecznej odległości” od kominka?
Skantherm kominki, kominek wolnostojący, kominek modułowy, niemiecki design, industrialne kominki, kominek koza, kominek z kamienia, stalowy kominek, nowoczesne kominki

Kominek jest wyjątkowym meblem w naszym domu, a palący się w nim ogień przyciąga, gromadzi domowników. Sprawia, że wszyscy czują się przy nim ciepło i bezpiecznie. Trzeba jednak wiedzieć, jak urządzić pokój, w którym stanie kominek.

Nie można postawić kominka w dowolnym miejscu, należy dokładnie  zaplanować jego ustawienie, gdyż musi on mieć odpowiednio bezpieczny odstęp od sprzętów dymowych. Oprócz tego trzeba pamiętać, aby meble i inne sprzęty znajdowały się w odpowiedniej odległości od kominka. W przepisach możemy znaleźć zapis, że odległość między paleniskiem a przedmiotami z materiałów łatwo palnych powinna wynosić co najmniej 60 centymetrów.

Na rynku światowym istnienie wielu producentów kominków wolnostojących i niestety nie wszyscy zgadzają się co do bezpiecznych odległości.

Powiem więcej, nie muszą być identyczne, gdyż kominki różnią się materiałem wykonania, kształtem oraz wieloma istotnymi szczegółami. Właśnie te elementy powodują, że odległość może być różna. Kominki, które rekomendujemy są wyjątkowe pozwalają na oszczędność miejsca. 

Kamień jest idealnym wykończeniem kominka. Jest najtrwalszym, niepalnym ia w dodatku najbardziej odpornym na wysoką temperaturę. Pod wpływem ciepła kamień nie zmienia swojego koloru ani nie traci właściwości. Wykończenia z kamienia to najlepsze pod względem funkcjonalności rozwiązania, ponieważ jest twardy, nie rysuje się i nie pęka. Skantherm produkuje kominki kamienne między innymi z piaskowca steatytu oraz kamienia creme.

Foto. Kominek Elements wolnostojący, modułowy.

Foto. Kominek Elements Rund wolnostojący, modułowy.

Najczęściej kominek znajduje się w salonie, który trzeba urządzić tak, by kącik kominkowy nie kolidował z innymi strefami. Kominek wolnostojący jest zwykle związany z aneksem wypoczynkowym. Kanapy i fotele najczęściej stoją na tyle blisko, by siedząc na nich można cieszyć się ciepłem ognia.  Należy jednak uważać i  nie ustawiać ich zbyt blisko, także ze względów bezpieczeństwa. Bezpieczna odległość jest uzależniona od mocy wkładu kominkowego. Im większa moc wkładu, tym większy musi być dystans od paleniska. Przepisy przeciwpożarowe określają bezpieczne odległości. Materiału łatwo palne wystroju wnętrza muszą znajdować się 0,5 m od elementów kominka nagrzewających się do temperatury powyżej 100oC. Oczywiście komfortowa odległość jest znacznie większa, np. dla kominka shaker z przodu zalecana odległość to 80 cm. 

Foto. Kominek Shaker wolnostojcy.

Wielkim plusem kominków firmy Skantherm jest to, że wnętrze komory spalania jest wyłożone wernikulitem. To kamień, który stanowi bardzo dobry izolator ciepła. Jest lekki, ma niską gęstość, ale bardzo wysoką odporność chemiczną i biologiczną. Posiada świetne właściwości chłonne, potrafi łatwo przyjmować i oddawać wodę, zależnie od potrzeb. 

Dzięki temu kamieniowi kominki mogą stać bardzo blisko ściany i dzięki temu oszczędzamy na wolnej powierzchni salonu.

Foto. Kominek Turn, obrotowy.

Wyjątkowy i niesamowity jest kominek Turn, który urzeka swoją elegancją i prostotą.  Jego nowoczesne wzornictwo i perfekcja wykonania cieszą oko nie tylko fanów nowoczesnego designu. Najważniejszą jego zaletą jest funkcjonalność  "Turn jest jak ogień – cały czas w ruchu”. Posiada unikalną funkcję obrotu o 360 stopni.  Jest to genialna funkcja, która pozwala na podziwianie ognia z każdego miejsca domu. Natomiast minimalistyczny kształt kominka Turn jest jak modernistyczna rzeźba.Jest bardziej ozdobą pomieszczenia z funkcja grzewczą niż elementem wyposażenia salonu.  Rozżarzony ogniem majestatycznie rozświetla wnętrze. 

Zawieszony we wnętrzu wygląda bardzo elegancko i modernistycznie. To co kochamy w nim jednak najbardziej to ciepło, które rozchodzi się we wszystkich możliwych kierunkach bez względu na to, w którym miejscu domu się znajdujemy. 

Miłego wylegiwania na kanapach czy w ulubionych fotelach, skąd można podziwiać tańczące płomyki ognia. Pamiętajcie tylko o bezpiecznej odległości :)