Obecnie na całym świecie podejmowane są różnego rodzaju inicjatywy związane z czystym powietrzem. często dotyczą wsparcia różnych programów, edukacji oraz ograniczeń montowania urządzeń spalających różnego rodzaju paliwa.
Zachowanie bezpieczeństwa gospodarstw domowych to bardzo ważny temat. Ostatnio wzrost cen gazu i prądu zmuszają do szukania bardziej tradycyjnych rozwiązań, które zabezpieczą energetycznie dom na wypadek przerw w dostawie prądu czy gazu. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest tradycyjny kominek.
W obecnych czasach i tym co się dzieje na świecie nie wiadomo na jak długo wystarczą zasoby paliw kopalnych, takich jak ropa czy węgiel. Bez wątpienia są to zapasy prawie skończone, natomiast drewno jest surowcem odnawialnym. Niepewna sytuacja odnośnie wzrostu kosztów ogrzewania i rosnącymi cenami gazu to nie tylko problem Polaków, dotyczy również całej Europy między innymi Niemców czy Holandię. Właśnie nasi wschodni sąsiedzi postawili na odnawialne źródła energii czyli drewno. Podkreślają, że to właśnie tradycyjne kominki na drewno mogą wspomóc system ogrzewania domu. Kominki wolnostojące mogą być samodzielnym źródłem ciepła w domu. Z pewnością pomogą obniżyć koszty rachunków ale przede wszystkim zabezpieczą dom na wypadek przerw w dostawie prądu czy gazu.
Polska obecnie posiada nadwyżkę prądu, której nie jest w stanie “przepracować”, jest to jednak nie najlepsza sytuacja, gdyż może doprowadzić do awarii sieci i lokalnych blackoutów. Właśnie w takim przypadku, gdyby dostarczenie prądu stało się niemożliwe, posiadanie kominka opalanego drewnem jest idealną alternatywą.
Niestety coraz częściej w mediach społecznościowych czytamy informacje o tym, że posiadanie kominków będzie zakazane, albo że nie będzie można ich używać.
Dlatego najczęściej zadawanym pytaniem jest: czy będę mógł palić w moim kominku w przyszłym roku? odpowiedź jest prosta TAK, jeżeli urządzenie, które posiadamy spełnia normy Ekoprojektu. Normy te obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej od 1 stycznia 2022 roku. Ekoprojekt to zbiór norm unijnych, które mają na celu ochronę środowiska.
Piece kominkowe Skantherm posiadają wszystkie konieczne certyfikaty, co za tym idzie spełniają potrzebne normy unijne. Ważną informacją dla każdego posiadacza kominka jest to, że każde urządzenie grzewcze powinno być prawidłowo zainstalowane. Ważne jest również, żeby używać suchego drewna, odpowiednio je ułożyć w palenisku oraz prawidłowo rozpalić najlepiej metodą “od góry”. Prawidłowo wykonany i użytkowany kominek daje nam gwarancję niskoemisyjnego spalania drewna.
Należy jednak wspomnieć, że faktem jest emisja gazów i pyłów przez kominki, jednak w tak małych ilościach, które nie mają wpływu na zdrowie człowieka oraz zanieczyszczenie powietrza. Jeżeli w domu z kominka wydobywa się dym to najczęściej wynik nieprawidłowego podłączenia pieca lub błędów w sposobie eksploatacji.
Polska polityka leśna posiada wielkie niezagospodarowane grunty, które mogą zostać zalesione. Produkcja drewna opałowego w Polsce absolutnie nie wpływa na poziom zalesienia. Przeciwnie w naszym kraju stymuluje się rozwój gospodarki poprzez zalesianie wielkich powierzchni niezagospodarowanych gruntów. Lasy to niezliczone korzyści czyli nie tylko czyste powietrze ale mniejsze ryzyko powodzi czy erozji ziemi. Drzewa produkują tlen i obniżają temperaturę otoczenia. Posiadają niezwykłą zdolność neutralizacji z powietrza szkodliwych substancji, oczyszczają i nawilżają powietrze. Łagodzą również skutki suszy.
Kominki Skantherm pomogą zaoszcędzic pieniądze oraz zapewnią bezpieczeństwo energetyczne. Dlatego zamiast zakazywać palenia drewnem wystarczy wymóg, żeby kominki spełniały nowe unijne wymogi emisyjne - Ekoprojekt.