Drewno – pozytywna energia
Na początek musimy uświadomić sobie jedną rzecz. Drewno jest i zawsze będzie odnawialnym źródłem energii (OZE). Od lat jest najbardziej ekologicznym paliwem świata. Wymaga tylko odpowiedniego traktowania i wdrożenia kilku prostych zasad w trakcie spalania, byśmy mogli cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem.
Trudno jednoznacznie stwierdzić skąd narodziły się mity o szkodliwości wywołanej spalaniem biomasy drzewnej. Przypuszczalnie nakręcanie tematu Ekodesignu z negatywnym wydźwiękiem skierowanym w stronę kominków i palenia drewnem, ale przede wszystkim nieznajomość pewnych faktów. Pamiętajmy, że nowoczesne kominki spełniające wymogi Ekoprojektu są już codziennością. Wiele z nich spełnia dużo bardziej rygorystyczne normy emisji pyłów czy sprawności, niż przyjęte wspomnianą dyrektywą.
Ale wróćmy do samego drewna.
Krzywdzącym jest stwierdzenie, że przyczynia się ono do zwiększenia emisji CO2. Drzewo pochłania tyle samo dwutlenku węgla, ile powstanie w trakcie jego spalania, czy, co również warto sobie uzmysłowić, gnicia w lesie. Jest więc neutralne jeżeli chodzi o emisję CO2. Nie ma wpływu na efekt cieplarniany czy zmiany klimatyczne.
Jakie jeszcze pozytywne skutki niesie za sobą biomasa?
Spójrzmy chociażby na jej dostępność. Polska jest jednym z wiodących producentów drewna, brykietu czy pelletu. Pod tym względem jesteśmy bliscy tego, być samowystarczalni energetycznie. Już samo to powinno zadecydować o tym, że biomasa jest dominującym źródłem ciepła w naszych domach. Decydując się na kominek na drewno stajemy się niezależni od nieprzewidzianych sytuacji losowych, jak uszkodzenie linii przesyłowej, awaria gazociągów. Dodatkowo sam transport surowca jest znacznie tańszy i łatwiejszy w porównaniu ze ściąganiem ich z innych krajów. Wszystko to przekłada się na zalety ekonomiczne, które, nie ukrywajmy, też są dość istotne.
Do tego wszystkiego dodajmy zwiększoną liczbą miejsc pracy na rynku lokalnym przy pozyskaniu i dbaniu o kolejne pokolenia lasu.
Wspominaliśmy o dwutlenku węgla. Skupmy się teraz na emisji pyłów powstałych w trakcie spalania drewna. Bombardowani jesteśmy informacjami o ich ogromnej szkodliwości. Jednak, po pierwsze, ilość pyłu emitowana przez nowoczesne piece wolnostojące jest znikoma, w pełni zgodna z założeniami dyrektywy Ekoprojektu. A często nawet niższa!
Mało tego, powołując się na badania dr Jacoba Londahl`a z Katedry Fizyki Nuklearnej Wydziału Inżynierii Uniwersytetu w Lund w Szwecji, 80% cząstek pyłu wdychanych z dymu powstałego ze spalania drewna jest wydalana z powrotem, nie powodując żadnych chorób. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku spalin samochodowych, gdzie wydalane z powrotem jest zaledwie 33%, reszta natomiast wchłaniana jest przez organizm…
Co możemy zrobić by spalanie drewnem było jeszcze bardziej eko?
Przede wszystkim pamiętajmy o jego prawidłowej wilgotności, która powinna wynosić mniej niż 20%. Drewno rozłupane na szczapy najlepiej schnie w zadaszonym miejscu na świeżym powietrzu. Czas schnięcia zależny jest od rodzaju drewna i jego pierwotnej wilgotności. Jeżeli nie mamy odpowiednio suchego drewna weźmy pod uwagę brykiet drzewny dobrej jakości – ten od razu nadaje się do kominka na drewno.
Do tego tzw. palenie od góry – polana układamy od najgrubszych na dole, do podpałki na szczycie stosu. Czym to skutkuje? Dym z dosuszanego z resztek wilgoci drewna przechodzi przez płomień i ulega dopaleniu. Dzięki temu uzyskujemy tzw. spalanie bezdymowe – nie zauważymy dymu wydobywającego się z komina. Świadczy to o niezwykle niskiej emisji pyłów.
Co na to inne kraje Europy?
Warto zwrócić uwagę na podejście krajów wysoko rozwiniętych. Niemcy czy Austria już dawno powróciły do wykorzystywania drewna jako jednego z głównych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych. Z łatwością uzyskamy tam dotacje np. na wymianę pieca na drewno.
Jak to mówią Austriacy – „drewno to energia, która rośnie w pobliżu”. Warto z tego skorzystać.
Jak w tym wszystkim odnajdują się kominki wolnostojące Skantherm?
Skantherm jest oczywiście spokojny o swoje piece wolnostojące. Od lat spełniają rygorystyczne wymogi, dotyczące emisji pyłów czy sprawności. A są one dużo bardziej restrykcyjne niż założenia Ekoprojektu.
Ponadto ekskluzywne kominki cechują się wyjątkowym designem, nie będą tylko instalacją, staną się prawdziwą ozdobą naszego wnętrza. Dzięki takim udogodnieniom jak kominki wolnostojące z obrotem, panoramiczną szybą, czy systemem RLU, każdy znajdzie dla siebie model, który w pełni spełni największe oczekiwania.
------------
W drewnie kryje się ogromny potencjał. Jest paliwem łatwodostępnym i najbardziej EKOLOGICZNYM wśród dostępnych opcji. Nowoczesne kominki również idą z duchem czasu i od lat dostosowują się do najbardziej rygorystycznych ekonorm, by zapewnić nam jak najbardziej czyste powietrze i wygodę użytkowania.
Reszta zależy od nas. Wykorzystajmy zdobyta wiedzę i doświadczenia innych, abyśmy z czystym sumieniem mogli usiąść i rozkoszować się ciepłem domowego ogniska.