Broniewskiego 4 lok. 55

87-100 Toruń

Czyszczenie i konserwacja kominka

Sposób, w jaki dbamy o nasz kominek wolnostojący ma ogromny wpływ na jego użytkowanie. Odpowiedni sposób czyszczenia i konserwacji zaowocuje sprawną pracą nowoczesnego pieca. Warto poświęcić odrobinę wysiłku, by długie lata móc cieszyć się pięknym widokiem ognia w salonie.

Jak czyścić kominek?

W zależności od modelu temat zazwyczaj rozpoczyna się przy popielniku. W przypadku nieregularnego opróżniania popielnika pojawia się tzw. stożek popiołu. Należy zwrócić szczególną uwagę, by nie zbliżył się zbytnio do rusztu. Może to spowodować jego przegrzanie i uszkodzenie. Ponadto stożek popiołu może znacznie ograniczyć ilość powietrza niezbędnego do prawidłowego przebiegu spalania.

Pamiętajmy, że popielnik opróżniamy, gdy popiół jest już zimny! Możemy do tego celu użyć np. specjalnego odkurzacza. Dzięki odpowiedniej końcówce czyszczenie kominka jest bardzo proste.

Popiół możemy wyrzucić do pojemnika na bioodpady. Bądź wykorzystać go jako nawóz w ogrodzie. Warunkiem jest spalanie drewna czystego, bez dodatku sztucznych spoiw. I tu uwaga po raz kolejny! Zwróćmy uwagę na żarzące się pozostałości paliwa. Mogą być one przyczyna pożaru. Dlatego tak ważne jest, aby czyścić kominek po jego całkowitym wystudzeniu.

Producent kominków Skantherm zaleca utrzymywanie kilku centymetrów popiołu w palenisku. Pozwala to na łatwiejsze rozpalenie, a jednocześnie izoluje dno kominka przed wysoką temperaturą.

Wermikulit

Komora spalania kominków na drewno Skantherm wyłożona jest wermikulitem. Chroni on korpus przed przegrzaniem. Sporadyczne rysy, nadpęknięcia spowodowane wahaniami temperatury nie wpływają na działanie pieca i nie są wadą. Wermikulit nie musi być wymieniany dopóki nie pękną na kawałki. Kamień jest łatwy do wymiany, z powodzeniem zrobimy to samodzielnie.

Złącza / przewody spalinowe

Przynajmniej raz w roku (a według kominiarzy nawet częściej) należy wyczyścić przewody spalinowe. Najlepszym momentem jest zakończenie okresu grzewczego, po wyczyszczeniu komina.

Aby wyczyścić wylot dymu należy wyjąć górna płytę wermikulitu z tylnej części paleniska. Wyszczotkuj lub odkurz nagromadzoną sadzę i kurz. Załóż ponownie płytę.

Aby wyczyścić przyłącza otwórz pokrywę rury spalinowej, a następnie wyczyść ją za pomocą elastycznej szczotki.

Taśmy uszczelniające, zawiasy

Uszczelki na drzwiach i popielniku składają się z odpornego na wysoka temperaturę bezazbestowego włókna szklanego. W trakcie czyszczenia należy zwrócić szczególną uwagę, by nie zostały one uszkodzone przez zbyt agresywne środki czyszczące.

Natomiast zawiasy i inne ruchome części (mechanizm blokujący) należy przesmarować przynajmniej raz do roku za pomocą żaroodpornego smaru.

Jak czyścić kominek ze stali?

Stalowe części nowoczesnych pieców wolnostojących Skantherm są malowane farbą żaroodporną. Stalowe części kominka zawsze przecieramy suchą szmatką, ponieważ użycie wody może powodować rdzewienie. W przypadku pojawienia się rdzy można zabezpieczyć powierzchnię specjalnym sprayem Skantherm, który dodatkowo ukryje wszelkie niedoskonałości. Spray jest dostępny we wszystkich kolorach designerskich kominków Skantherm.

Jak czyścic kominek kamienny?

W zupełności wystarczy szmatka zwilżona woda z mydłem. Nie należy używać agresywnej chemii, ponieważ może ona doprowadzić do uszkodzenia naturalnego kamienia, z jakiego zbudowany został kominek. W przypadku uporczywych plam Skantherm posiada w ofercie specjalne środki czyszczące dedykowane kominkom kamiennym.

Jak wyczyścić szybę kominka?

Pamiętajmy, że przy odpowiednim dopływie powietrza zapobiega ono osadzaniu się cząstek sadzy na szybie kominka. Jednak kilka czynników (eksploatacja, ciąg kominowy, rodzaj spalanego drewna) może powodować osadzanie się sadzy. W takich przypadkach wymagane jest regularne czyszczenie szyby kominkowej. Jeżeli zauważymy osad na szybie powinniśmy wyczyścić go od razu, aby nie uległ przypaleniu przy ponownym rozpaleniu kominka.

Do czyszczenia szyby kominka powinniśmy użyć szmatki zwilżonej w czystej wodzie. Z powodzeniem sprawdza się także gąbka typu Schott.

Należy unikać ostrych przedmiotów czy intensywnych środków czyszczących, zwłaszcza na bazie rozpuszczalników. W przypadku ich użycia szyba może ulec nieodwracalnym uszkodzeniom.

 Również używając drewna dębowego, pozostawiając środki czyszczące bądź uzyskując ekstremalnie wysokie temperatury spalania na szybie mogą powstać białawe naloty. Nie usuniemy ich tradycyjnymi metodami. W takim wypadku konieczne jest użycie środka do czyszczenia szyb typu ceran np. marki Sidol. Należy przy tym pamiętać, aby przy czyszczeniu taśmy uszczelniające i inne powierzchnie kominka nie stykały się ze środkiem czyszczącym, w przeciwnym razie ulegną uszkodzeniu.

Komin

O tym jak ważne jest regularne czyszczenie komina przez wykwalifikowana osobę nikomu chyba nie trzeba przypominać wink

 

Zarówno w przypadku kominka kamiennego, jak i stalowego ważna jest odpowiednia konserwacja i sposób usuwania zabrudzeń. Nowoczesne piece Skantherm nie wymagają użycie wyspecjalizowanych środków czyszczących. W większości przypadków wystarczy sucha bądź wilgotna szmatka z odrobiną mydła.

Dane teleadresowe Skantherm: