Broniewskiego 4 lok. 55

87-100 Toruń

Jak rozpalać kominek?

Strona główna » Warto wiedzieć » Jak rozpalać kominek?

 

W celu osiągnięcia niskoemisyjnego spalania i zapobieżenia osadzaniu się sadzy na szybach podczas odpalania kominka , zaleca się podpalanie drewna od góry do dołu.

Wszystko, czego potrzebujesz - oprócz drewna to tzw. moduł startowy. Na moduł startowy składa się: od 4-6 suchych kłod sosnowych o przekroju poprzecznym około 3 x 3 cm i długości około 20 cm oraz rozpałka np. wełna drzewna impregnowana woskiem. Do rozpalania kominka w żadnym wypadku nie używaj drewna dębowego.

Ustaw regulator spalania na pozycji „pełny dopływ” („volle Luftzufuhr”) i pozostaw ruszt otwarty (gdy jest obecny). Umieść drewno w kominku. W miarę możliwości ułóż drewno sposobem krzyżowym w górę. Następnie umieść przygotowany moduł startowy na samej górze poprzecznie do najwyżej położonego kawałka drewna. W wąskich i wysokich paleniskach ułóż drewno pionowo opierając o tylną ścianę kominka. W przypadku szerokich palenisk o małej głębokości ułóż drewno dłuższym bokiem do przodu. Ważna jest również wystarczająca odległość między kawałkami drewna, która powinna wynosić ok. centymetra.

Rozpal drewno przy pomocy przygotowanej rozpałki i zamknij drzwi. Teraz ogień przeniesie się powoli z góry na drewno kominkowe na samym dole. Zaletą tej metody jest rozpalenie ognia bez udziału dymu. Aby właściwie chronić szybę przed sadzą, należy dołożyć kolejne drewno dopiero po pewnym czasie.

WSKAZÓWKA: Żeby przyspieszyć proces rozpalenia kominka, możesz również pozostawić na chwilę drzwi uchylone, wówczas ogień zaczerpnie trochę tlenu z pomieszczenia. Ta informacja nie dotyczy kominków z systemem działania niezależnego od otaczającego powietrza, ponieważ zostaje wówczas przerwane właściwe działanie trybu RLU.