Broniewskiego 4 lok. 55

87-100 Toruń

Wydajne palenie w kominku - 4 wskazówki jak robić to dobrz

Strona główna » Aktualności » Wydajne palenie w kominku - 4 wskazówki jak robić to dobrz
Skantherm kominki, kominek wolnostojący, kominek modułowy, niemiecki design, industrialne kominki, kominek koza, kominek z kamienia, stalowy kominek, nowoczesne kominki, elements Rund

Jeżeli stałeś kiedyś przed wyborem kominka do swojego domu, na pewno bardzo precyzyjnie się do tego przygotowałeś. Sprawdziłeś wszystkie możliwości dotyczące parametrów, przyłącza i wzornictwa. I na pewno jeżeli robiłeś to pierwszy raz w życiu nie było to łatwe zadanie i na początku czułeś się zagubiony. Jestem przekonana, że nie mniej obco poczułeś się wtedy, kiedy przyszło ci rozpalić w nim po raz pierwszy i utrzymać wydajność palenia. Dla laika wydaje się to skomplikowane. Jednak to tylko pozory. Jeśli to wszystko dopiero przed tobą, przeczytaj 4 wskazówki, dzięki którym zrobisz to jak profesjonalista.

  1. Wybierz odpowiednie (dobre) drewno

To podstawa, żeby w ogóle zacząć. Jakie więc wybrać drewno żeby palenie w kominku było wydajne? Największą wartość energetyczną mają takie gatunki jak dąb czy buk. Ten drugi pokryty jest cienką warstwą kory, a to kolejny wyznacznik przy wyborze odpowiedniego drewna. Wysoka kaloryczność drewna oznacza, że drewno spala się powoli i nie musisz dokładać go do paleniska. to jedna z cech wydajnego palenia. Tej cechy z kolei nie posiadają gatunki iglaste. Oprócz niskiej kaloryczności, mają wysoką zawartość żywicy. Ta z kolei powoduje ciężkie do usunięcia zabrudzenia, a przede wszystkim dymienie. Pozostając przy dymieniu pamiętaj aby nigdy nie wspomagać się przy rozpalaniu gazetami, ulotkami czy kartonami z nadrukiem. Farby użyte do druku podczas palenia wydzielają toksyny, które potem wdychasz. Kawałki drewna, którymi będziesz palił w kominku nie powinny być dłuższe niż 50 cm. Dłuższych nie zmieścisz do wkładu kominkowego, krótsze natomiast będą się za szybko spalały. Ponadto drewno musi być wystarczająco wysuszone. Aby palenie w kominku było wydajne jego wilgotność nie może przekraczać 20%. Zbyt mokre nie pozwoli na efektywne palenie i spowoduje nadmierne dymienie. 

 

  1. Rozpalaj w kominku “od góry”

Rozpalanie w kominku w sposób “od góry” to nic innego jak układanie stosu z drewna, w taki sposób aby najgrubsze elementy znajdowały się u jego podstawy. Dopiero na nich ułóż cieńsze i drobniejsze tzw. rozpałkowe. Tak przygotowany stos podpal oczywiście zgodnie z nazwą metody. Po rozpaleniu zamknij drzwiczki i nie otwieraj ich bez konieczności. W związku z tym, że tak naprawdę spalają się gazy wytworzone przez reakcję odgazowywania drewna w wysokiej temperaturze, ciąg w kominie jest lepszy, a dymienie znikome. Jak się domyślasz, ze względu na to, metoda rozpalania w kominku “od góry” jest najbardziej ekologiczną spośród pozostałych. Jest to również sposób na wydajne palenie w kominku. Najgrubsze kawałki drewna będą wypalały się przez wiele godzin. Ty natomiast nie będziesz musiał dorzucać kolejnych.

 

  1. Zwróć uwagę na doprowadzenie powietrza z zewnątrz

Dolot powietrza z zewnątrz pomaga przy rozpalaniu. Pamiętaj, aby przepustnica powietrza była maksymalnie otwarta wyłącznie na początku. Po uzyskaniu pożądanego efektu nie zapomnij o zmniejszeniu jej do minimum. Taki zabieg pozwoli na szybkie rozpalenie ognia i utrzymanie wysokiej temperatury spalania. Możliwość regulowania dolotu powietrza zwiększa wydajność palenia. Warto zauważyć, że kominki marki Skantherm posiadają wbudowany dolot zarówno z tyłu jak i z dołu. Jest to znaczne ułatwienie i wygoda. To ty oceniasz jakie masz możliwości przyłączenia kominka i decydujesz w jaki sposób to zrobisz.

 

  1. Wyposaż swój kominek w wermikulit

Jeżeli mowa o tym, jak wydajnie palić w kominku, nie mogę nie wspomnieć o wnętrzu paleniska wykonanego z wermikulitu. Jest to materiał termoizolacyjny, który pomaga w akumulowaniu ciepła. Kominki, których palenisko jest nim wyłożone szybko osiągają wysoką temperaturę i długo ciepło oddają. Nie musisz więc martwić się o częste dokładanie drewna. Temperatura paleniska pozostaje tak wysoka, że wszystko co się w nim znajduje zostaje doszczętnie wypalone. Co ważne powoduje to, że są niemalże bezpyłowe i bezpopiołowe. To cecha dodana do wydajności - sprzątanie takiego kominka jest przez to o wiele łatwiejsze, a szyba pozostaje właściwie czysta.

 

Jak widzisz odpowiedź na pytanie o to, na czym polega wydajne palenie w kominku nie jest skomplikowana. Warto kierować się podstawami, a palenie w kominku będzie  dla ciebie czystą przyjemnością.